Jak założyć trawnik?

Grass

Aby nasz trawnik wyglądał efektownie i stanowił zielony dywan w naszym ogrodzie, należy zadbać o jego dobre założenie.

Teren, na którym zamierzamy założyć trawnik należy oczyścić z chwastów oraz kamieni. Szczególnie należy pozbyć się perzu, mniszka pospolitego oraz rumianu, ponieważ są one uporczywe w kolejnych latach utrzymywania trawnika. Następnie trzeba wysiać nawozy mineralne, przekopać i zaorać glebę, a na koniec idealnie wyrównać.
Tradycyjnie można wysiać trawę wprost do gleby. Sposób ten jest tani i powoduje, że można założyć trawnik o większej powierzchni. Trzeba jednak długo oczekiwać na efekty i przez kilka tygodni nie można chodzić po świeżo zasianym trawniku.

Ostatnio często spotykanym sposobem jest rozwijanie gotowej darni z rolki. Trawnik z rolki pozwala na szybkie i estetyczne zagospodarowanie terenu. Można go również założyć w miejscach niedostępnych do tradycyjnego siewu. Wadą jest wysoka cena założenia trawnika oraz jego transportu.
Wybór metody zasiewu zależy od funkcji, jaką ma spełniać trawnik – czy ma on być tylko dekoracją czy też miejscem rekreacji. Ten ważny aspekt pozwoli na wybranie odpowiedniego rodzaju trawnika.

Rodzaje trawników

Zobacz też: Zakładanie trawników

Najważniejszym aspektem w planowaniu trawnika jest dobre dobranie rodzaju trawy. Szybkie i bezmyślne zakładanie trawnika i kupowanie pierwszej lepszej trawy w sklepie ogrodniczym może przynieść różne, nieprzewidywalne efekty. Dlatego dobrze jest dobrze zaplanować rodzaj trawy, którą zamierzamy posiać w ogrodzie.

Trawnik ozdobny, na którym posiejemy trawy ozdobne, niewątpliwie cieszy oko, ale jest bardzo mało wytrzymały na jakiekolwiek obciążenia. W związku z tym chodzenie po nim raczej nie będzie możliwe. Trawnik taki prezentuje się jak piękny, zielony dywan, a dobrze pielęgnowany stanowi istne arcydzieło. Trawa ozdobna jest także droższa od użytkowej. Wymaga też szczególnej pielęgnacji, aby nie została wyparta przez gatunki pospolite. Najpopularniejszymi gatunkami traw ozdobnych są: mietlica pospolita, mietlica psia, mietlica rozłogowa, kostrzewa czerwona (kępowa i rozłogowa), kostrzewa owcza oraz kostrzewa szczeciniasta.

Trawy użytkowe są kompromisem między wyglądem i funkcjonalnością. Nie wyglądają już tak okazale, jak trawy ozdobne, choć przy odpowiedniej pielęgnacji potrafią również cieszyć oko. Trawnik użytkowy wytrzymuje dużo większe obciążenie – można na nim leżeć, biegać, grać w piłkę. Z tego rodzaju trawy produkuje się murawy na boiska piłkarskie. Najpopularniejsze gatunki to: wiechlina łąkowa, wiechlina zwyczajna, wiechlina roczna, życica trwała (rajgras angielski), tymotka łąkowa oraz grzebienica pospolita.
Zastosowanie odpowiedniego gatunku trawy powinno być uwarunkowane rodzajem przestrzeni, na której zamierzamy ją posiać. Powinniśmy rozważyć, na jakich aspektach najbardziej nam zależy – na doskonałym wyglądzie czy też na funkcjonalności trawnika.

Trawnik z rolki

Trawnik z rolki, nazywany także potocznie darnią, jest w Polsce coraz częściej wykorzystywany do zagospodarowania terenów zielonych.
Niewątpliwą zaletą jest wygoda i czas założenia tego rodzaju trawnika. Założenie darni jest też niezwykle efektowne – tam, gdzie przed chwilą mieliśmy gołą ziemię, mamy piękny, zielony dywan.
Wadą takiego trawnika jest jego cena. Warto zaopatrzyć się bowiem w droższą darń. Tańsza trawa z rolki szybko wysycha i ma duże skłonności do chorób. Nie jest też prawdą, że darń należy tylko rozwinąć i pozostawić. Trzeba odpowiednio przygotować grunt i postępować z ogólnie przyjętymi normami pielęgnacji trawy.
Przy wyborze rodzaju trawy należy wziąć pod uwagę wszystkie plusy i minusy danego gatunku. Należy wziąć pod uwagę jego funkcjonalność, wygląd, cenę, a także czas, który musimy poświęcić na pielęgnację. Trawa z rolki jest funkcjonalna i efektowna, ale za to dosyć droga. Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że wymaga pielęgnacji i nie jest tylko dywanem położonym w ogrodzie.

Dodaj komentarz