Miejskie tereny zielone

Ogrody, a dokładniej rzecz biorąc projektowanie ogrodów, ich aranżowanie czyli architektura krajobrazu, to dziś niezwykle ważnych aspekt w planowaniu przestrzeni miejskiej tak dużych miast, jak choćby Warszawa, Poznań czy Kraków. Takie tereny zielone, są bowiem nie tylko miejscem odpoczynku od zgiełku miasta dla jego mieszkańców, ale przede wszystkim ogród tudzież park dobrze wkomponowany w urbanistyczną architekturę staje się naprawdę reprezentacyjnym miejsce.

Projekty ogrodów nie powstają jednak w biurach i pracowniach zwykłych architektów. Ogrody np. na potrzeby miasta Warszawa projektowane są w pracowni architektury krajobrazu. Same projekty ogrodów wymagają już od architekta dużo pracy i wysiłku umysłowego.

Musi on bowiem zrobić kilka projektów ogrodu (na papierze milimetrowym, specjalnej kalce), a następnie owe projekty ogrodów przenieść na ekran komputera. Jeśli władze miejskie zaakceptują projekt, to i tak nie jest to koniec pracy nad ogrodem. Wręcz przeciwnie. Jest to dopiero początek. Zakładanie ogrodów wymaga bowiem naprawdę sporo pracy. Od przygotowania powierzchni na wprowadzenie nowej koncepcji ogrodu, przez zwiezienie niezbędnych roślin, aż po stałą pielęgnacje ogrodu za pomocą specjalnych narzędzi ogrodowych.

Jedyne, co w miejskich ogrodach można odnaleźć to kilka ławek oraz ewentualnie czasem fontanna. Większe miasta coraz częściej stawiają na zakładanie ogrodów w przestrzeni miejskiej, ponieważ takie ogrody dają chociażby złudne, ale jednak bardzo niezbędne dla dobrego samopoczucia uczucie obcowania z naturą, o które w dużych miastach, takich jak Warszawa jest niezwykle trudno. Tum bardziej powinien cieszyć fakt, iż obecnie na rozwój architektury krajobrazu, a więc na ogrody i inne tereny zielone stawia coraz więcej miast w Polsce. Reprezentacyjne ogrody nie są bowiem już domena tylko i wyłącznie dużych miast, takich jak Warszawa.

Dodaj komentarz