Nowa funkcja ogrodów

Historycy sztuki wskazują często na fakt, iż w czasach dawnych niewątpliwie przejawem sztuki były różnego rodzaju reprezentacyjne ogrody. Za najlepszy przykład mogą tu świadczyć znane na całym świecie, tak zwane „Wiszące ogrody Semiramidy”. Od tamtych czasów zmieniło się dużo. Nie tylko w kwestii tego, jak przebiega projektowanie i zakładanie ogrodów, ale głównie zmianie uległa sama funkcja ogrodu.

Dawniej jak zostało napisane wcześniej- ogrody traktowano jako formę sztuki, a więc pełniły one funkcje dzieła sztuki. Dziś natomiast pełnią o wiele częściej funkcję po prostu użytkową. Ogrody bowiem, w dużych miastach jak Warszawa mają być przede wszystkim praktycznymi miejscami do odpoczynku od zgiełku dużego miasta. Oczywiście, każdy ogród musi posiadać w sobie pierwiastek estetyki i piękna. Nikt przecież przy zdrowych zmysłach nie zaakceptuje do wykonania projektów ogrodów, które będą wykonane byle jak. Zakładanie ogrodów w przestrzeni miejskiej staje się coraz częstszą praktyką w dużych, wojewódzkich miastach Polski.

Polecamy: pergole i markizy ogrodowe

Miasto na samym początku ogłasza przetarg na najlepsze projekty ogrodów, a gdy już jakaś pracownia architektury krajobrazu ów przetarg wygra, to jej pracownicy mogą zabrać się za projektowanie ogrodu, a następnie za zakładanie ogrodu. Wszystko to brzmi ta, jak gdyby trwało niezwykle krótko. W rzeczywistości jednak, najlepsze projekty ogrodów dla miast takich jak Warszawa wykonywane są nawet przez kilka tygodni. W tym czasie architekci krajobrazu muszą nie tylko sporządzić projekt koncepcyjny ogrodu, ale także projekt szczegółowy oraz wizualizację całego (już zmodernizowanego) ogrodu w specjalnym programie komputerowym.

Gdy to wszystko zostanie zrobione i zaakceptowane, firma może nareszcie zająć się właściwym zakładaniem ogrodu. Jest to ciężka i długa praca fizyczna, do której niezbędne są różnego rodzaju narzędzia ogrodowe. Często także, prócz posadzenia samych roślin, drzew, krzewów oraz wytyczenia i wykonania ścieżek w ogrodzie, pracownicy firmy zajmującej się architekturą krajobrazu biorą na siebie także zadanie codziennej pielęgnacji takiego miejskiego ogrodu w Warszawie.

Dodaj komentarz